SEDACIJA – DANTŲ GYDYMAS BE SKAUSMO IR BAIMĖS

Vengiate apsilankyti pas odontologą, nes bijote skausmo? Dauguma žmonių geriau kenčia danties skausmą nei peržengia odontologo kabineto slenkstį. Vieniems ši baimė yra likusi iš vaikystės ar po nemalonios patirties odontologo kabinete, kitiems ji yra nevaldoma ir vien mintis apie dantų gydymą kelia didžiulį stresą. Ar atpažinote save? Tokiu atveju, turėti nepriekaištingą šypseną, išvengiant skausmo, jums padės dantų gydymas, taikant sedaciją.

KAS YRA SEDACIJA?

Sedacija – tai dantų gydymo metu sukeltas medikamentinis sąmonės slopinimas, leidžiantis pacientui atsipalaiduoti ir nejausti jokio skausmo ar diskomforto. Svarbu paminėti, kad tai nėra bendrinė nejautra (bendroji narkozė), sedacija nesukelia gilaus miego, nebent tik lengvą mieguistumą iš kurio galima lengvai pažadinti. Sedacijos lygis parenkamas pagal numatomą gydymo apimtį ir paciento būklę.

Procedūra yra visiškai saugi, nes viso gydymo metu pacientas yra prižiūrimas profesionalaus anesteziologo, kuris stebi paciento kvėpavimą, kraujospūdį ir širdies ritmą, todėl ji puikiai tinka ir vaikams. Ant paciento piršto yra dedamas specialus deguonies koncentracijos daviklis, o ant žasto – kraujospūdžio matavimo manžetė.

Sedacija rekomenduojama:

  • Patiriantiems didelį stresą dėl gydymo.
  • Bijantiems skausmo.
  • Turintiems stiprų pykinimo, žiaukčiojimo, springimo jausmą.
  • Negalintiems ramiai išsėdėti odontologo kėdėje.
  • Jeigu odontologinis gydymas yra sudėtingas ir trunka ilgesnį laiką, pavyzdžiui, implantacija, sinuso pakėlimas, kaulo priauginimo operacija, gydant vaikų dantukus ir kita.

SEDACIJOS TIPAI

Sedacija yra skirstoma į du tipus: peroralinė ir intraveninė.

Peroralinė sedacija – tai lengvo lygio sąmonės slopinimas medikamentais. Likus 15-30 min. iki procedūros pacientas išgeria benzodiazepinų grupės preparatą, kuris sukelia apsnūdimą, lengvą mieguistumą, tačiau pacientas neužmiega, yra atsipalaidavęs ir nejaučia jokio skausmo.

Intraveninės sedacijos metu kateteriu vaistai pacientui yra leidžiami tiesiai į veną. Pacientas atsipalaiduoja ir panyra į negilų miegą, dažniausiai pabudęs procedūros neatsimena. Taip pat, skirtingai nei narkozė, atliekant intraveninę sedaciją nėra stabdomas paciento kvėpavimas. Intraveninė sedacija yra efektyvesnė nei peroralinė ir yra taikoma, kai gydymas yra sudėtingesnis ir trunka ilgesnį laiką.

Abiem sedacijos atvejais tiksli vaistų dozė yra apskaičiuojama atsižvelgiant į paciento svorį bei procedūros trukmę, o viso gydymo metu paciento būklę stebi gydytojas anesteziologas.

VAIKŲ DANTŲ GYDYMAS BE SKAUSMO

Jeigu jūsų paklaustume, kokia buvo pirmoji patirtis odontologo kabinete, tikriausiai ne dauguma atsakytų, kad prisiminimai yra patys šviesiausi. Nemaloni patirtis vaikystėje vėliau gali peraugti į įvairias psichologines problemas ir baimes. Dantų gydymas vaikams kelia nemažą stresą. Juos dirgina ne tik pati procedūra, bet ir aplinka, garsai, kvapai. Labai dažnai mažiesiems pacientams yra sunku išbūti ilgai išsižiojus, o kai kurie netgi griežtai atsisako savo dantukus parodyti gydytojui. Taip dantukų būklė prastėja, karieso pažeistų dantų daugėja, o gydymo atlikti nepavyksta. Būtent sedacija suteikia galimybę ne tik apsaugoti vaiką nuo streso ir skausmo, bet ir vieno vizito metu pataisyti daugiau dantukų.

Peroralinė sedacija rekomenduojama vaikams, kuomet gydomi 1-2 dantukai. Intraveninė sedacija – kada gydymas yra sudėtingesnis ir trunka ilgesnį laiką (vieno vizito metu galima pataisyti net 10-12 karieso pažeistų dantų). Sedacija yra visiškai saugi vaikams, nes vaistų dozės yra apskaičiuojamos atsižvelgiant į vaiko svorį ir procedūros trukmę, o vaiko būklę viso gydymo metu stebi profesionalus anesteziologas.

Pabudę iš nejautros dažniausiai vaikučiai pačios procedūros net neprisimena arba vienintelis prisiminimas yra tik greitas vaistų suleidimas, panašus į uodo įkandimą. Taip formuojamas teigiamas požiūris vaikui apie procedūrą, vizitą, o ir kitą kartą pas odontologą vaikas grįžta noriai.

KĄ SVARBU ŽINOTI PRIEŠ IR PO SEDACIJOS?

Prieš atliekant nejautrą, reikėtų 6 val. nieko nevalgyti ir 2 val. nevartoti jokių skysčių. Pacientams į kliniką patariama atvykti su lydinčiu asmeniu, kad po gydymo juo galėtų saugiai pasirūpinti, palydėti į namus. Taip pat, procedūros dieną negalima vairuoti, rekomenduojama atidėti svarbius susitikimus ir sprendimus, nes koncentracija aplinkoje gali būti sudėtingesnė. Jeigu pacientas yra peršalęs, yra pakilusi temperatūra, serga širdies, kraujagyslių nepakankamumu, diabetu ar kitomis imuninėmis ligomis būtina informuoti gydytoją, kad jis galėtų apskaičiuoti vaistų dozę bei įvertinti, ar bus galima taikyti sedaciją, ar rekomenduos kitą nejautrą.

Nėščiosioms, sergantiems tam tikromis nervų sistemos ligomis sedacija neatliekama. Pacientams su sunkia miego apnėjos forma, didelio laipsnio nutukimu, kvėpavimo takų obstrukcija siūloma peroralinė sedacija.

 

Baimę dantų gydymui patiria net 25% žmonių visame pasaulyje, todėl atidėlioja spręsti įvairias dantų problemas. Šiuolaikinė medicina suteikia visas galimybes turėti sveika ir estetišką šypseną, išvengiant skausmo ir streso dantų gydymo metu. Sedacija yra visiškai saugus sąmonės slopinimas tiek suaugusiems, tiek ir vaikams. Kviečiame nedelsti ir savo dantų sveikata GMK odontologijos klinikoje pasirūpinti jau šiandien!

GMK klinikoje už odontologines paslaugas galite atsiskaityti palankiomis „GF Medlizingo” paslaugomis. Sužinokite daugiau ČIA 

Daugiau informacijos apie sedaciją galime suteikti telefonu +370 686 99300 arba atvykus į GMK kliniką adresu: Savanorių pr. 11E, Vilnius.