Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – dirbtinis kietųjų danties audinių atkūrimo būdas, skirtas restauruoti prarastą, nuskilusį, trapų, negyvą dantį ar visą dantų eilę. Protezavimas padeda atkurti struktūrą, spalvą, kramtymo funkciją ir estetinį vaizdą.

Kodėl būtinas dantų protezavimas?

Dantis yra labai svarbus mūsų organas, kurio netekimas daro milžinišką žalą ne tik sveikatai, bet ir žmogaus psichologinei būsenai: socialiniam aktyvumui ir pasitikėjimui savimi. Netekus viso ar dalies dančio, jį atkurti būtina, nes:

 • Atsiranda kramtymo funkcijos trikdžiai. Sunku atkąsti ir kramtyti maistą, jis stringa atsiradusiose ertmėse ir valgymas tampa nemaloniu procesu.
 • Iškritusio danties funkciją turi atlikti likę dantys, tad jiems tenka didelė apkrova. Nekokybiškai sukramtytas ir prarytas maistas sukelia virškinimo negalavimus.
 • Veidas deformuojasi – viršutinis žandikaulis suglemba, žmogus atrodo senesnis, atsiranda raukšlių.
 • Diskomfortas šypsotis ir juoktis atima iš žmogaus dalį gyvenimo džiaugsmo. Pradedama vengti susibūrimų su žmonėmis, rečiau kalbama.
 • Žandikaulio tirpimas – vienas iš svarbiausių aspektų kodėl reikia atkurti prarastus dantis. Nykdamas žandikaulis ardo ir dantenų sandarą. Dantys tampa jautrūs, atsiveria kakleliai. Žandikaulio kaulo tirpimas turi įtakos veido formos pokyčiams.

Dantų protezavimo gydymas taikomas atsižvelgiant į paciento individualią situaciją, poreikius ir lūkesčius. Pacientas gali rinktis iš 2 protezų rūšių.

Dantų protezų rūšys:

 • Fiksuoti (neišimami) dantų protezai
 • Išimami dantų protezai

Fiksuoti (neišimami) dantų protezai

Fiksuoti dantų protezai tvirtinami prie likusių dantų burnoje arba ant implantų. Neišimamų protezų tikslas – suteikti pacientui pojūtį, jog jis su savo dantimis.

Fiksuoti dantų protezai gali būti:

 • Dantų vainikėliai
 • Tiltiniai protezai
 • Protezavimas ant implantų
 • Porceliano laminatės – venyrai

Dantų vainikėliai

Ant vieno danties gaminamas protezas, kuris atstato prarastą dantį, jo formą, spalvą ir funkciją. Dantų vainikėlių rūšys:

 • Cirkonio oksido keramikos vainikėliai – itin tvirtos bemetalės keramikos restauracijos, kurios susideda iš cirkonio keramikos balto karkaso, padengto porceliano sluoksniu. Šie vaikinėliai pritaikomi tiek šoninių, tiek priekinių dantų atstatymui.
 • Bemetalės keramikos vainikėlis – natūralaus danties išvaizda, tačiau nėra toks tvirtas kaip cirkonio keramikos protezas. Naudojamas tik priekiniams dantims.
 • Metalo keramikos vainikėlis – dantų spalvos keramika (porcelianu) padengtas metalinis karkasas. Spalva nustatoma pagal individualų pageidavimą, pritaikant prie esamų dantų. Protezavimo metu dantis yra šlifuojamas, siekiant išgauti norimą formą.
 • Lietas vainikėlis – iš tauriųjų ir netauriųjų metalo lydinių gaminami protezai itin patvarūs, tačiau dėl spalvos rekomenduojami tik galinių dantų srityje.

Tiltiniai protezai

Protezai taikomi kuomet trūksta vieno ar kelių dantų. Šalia tuščių vietų esantys dantys protezuojami vainikėliais ir sujungiami tarpine dalimi, kuri atlieka trūkstamo danties funkciją. Šie protezai taip pat gali būti tvirtinami ant implantų.

Porceliano laminatės – venyrai

Dažniausiai naudojami dėl estetikos priekiniams dantims. Yra itin ploni, dėl to pats dantis mažai šlifuojamas. Venyrai taikomi kaip estetinio plombavimo alternatyva.

Protezavimas ant implantų

Šiuo metu patikimiausia ir ilgaamžiškiausia prarastų dantų atkūrimo technologija. Tik šios procedūros pagalba atkuriamas visas dantis – nuo šaknies iki vainiko. Apie dantų implantacija skaitykite čia (galėtume įdėti įskiepą į implantacijos procedūrą).

Po implantacijos procedūros, sugijus audiniams, implantas naudojamas kaip atrama vainikėliui. Šie vainikėliai ant implantų gali būti iš metalo keramikos arba cirkonio keramikos.

Išimami dantų protezai

Šie protezai naudojami, kuomet netenkama visų arba dalies dantų. Išimami protezai yra rekomenduojami, kai nėra galimybės protezus fiksuoti ant turimų dantų ar implantų. Išimami protezai būna 2 rūšių:

 • Lanko atraminiai protezai
 • Elastinės plokštelės

Lanko atraminiai protezai

Šie protezai užima mažiau vietos burnoje nei plokštelės, yra patogesni ir gali būti fiksuojami specialiais užraktais. Užraktai suteikia protezui stabilumo, yra mažiau pastebimi negu vielutės, kurios laiko išimamas plokšteles. Lanko atraminio protezo karkasas pagamintas iš metalo, tiksliai prisitaiko prie burnos gleivinės. Kramtymas paskirstomas atraminiams dantims, tad lėčiau tirpsta kaulas.

Elastinės plokštelės

Šios plokštelės yra labai lanksčios, nelūžinėjančios ir beveik nepastebimos, tvirtinamos elastiniais nematomais dantenų spalvos kabliukais, tad atrodo estetiškai. Šių protezų gamybai naudojami spalvų pigmentai savo sudėtyje neturi kadmio (minkšto ir tąsaus sunkiojo metalo), kitų metalo oksidų, todėl nesukelia alerginių reakcijų ir nepalieka nemalonaus metalo skonio burnoje.

Mikroprotezavimas

Protezavimo metodas, kuris leidžia atkurti prarastą danties struktūrą, nešlifuojant likusių sveikų danties audinių ir neliečiant greta esančių dantų. Mikroprotezavimo rūšys:

 • Įklotai, užklotai, daliniai vainikėliai – atstato šoninių dantų kramtomuosius paviršius. Tai apsaugo likusias silpnas danties sieneles nuo galimo skilimo. Šio protezavimo pagalba tiksliai atkuriama danties forma, anatominės struktūros, kurios yra svarbios geram maisto sukramtymui ir taisyklingam sąkandžio palaikymui.
 • Laminatės – ploniausios porceliano plokštelės, kurios yra fiksuojamos ant priekinių dantų išorinio paviršiaus. Šiuo protezavimo būdu galima atkurti dantų aukštį, užpildyti didesnius tarpus, atnaujinti senosios technologijos masyvias plombas, atstatyti nuskilusį dantį, jo spalvą, suteikti norimą formą. Porcelianas išsiskiria itin dideliu patvarumu, estetiškumu, skaidrumu ir atrodo natūraliai.

Kompensacija protezavimui

GMK odontologijos – implantologijos klinika yra sudariusi sutartį su Teritorinėmis ligonių kasomis (toliau – TLK), tad pacientai turi galimybę gauti kompensaciją protezavimo procedūrai iš PSDF biudžeto.

Kas gali gauti kompensaciją?

Pacientai, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu ir patenkantys į kurią nors iš šių kategorijų:

 • Asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius;
 • Vaikai;
 • Nedarbingi arba iš dalies darbingi asmenys;
 • Asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinių ligų.

Kaip gauti gauti kompensaciją?

Norint pasinaudoti kompensacijos galimybe pirmiausia būtinas vizitas pas odontologą, kuris įvertins ar pacientas atitinka būtinus reikalavimus kompensacijai gauti. Jeigu asmuo gali pretenduoti į PSDF biudžeto lėšas protezavimui, reikia vykti į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigą (PAASPĮ), užpildyti ir pateikti dokumentus:

 • Prašymą įrašyti į dantų protezavimo laukiančiųjų sąrašus;
 • Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
 • Dokumentą, įrodantį teisę gauti dantų protezavimo paslaugas (pensininko arba neįgaliojo asmens pažymėjimas);
 • Gydytojo odontologo išvadą dėl dantų protezavimo reikiamumo.

Dokumentai būna pateikiami TLK ir pacientas įtraukiamas į savivaldybės gyventojų, laukiančių protezavimo paslaugų, sąrašą.

Kokiomis sumomis yra kompensuojamas protezavimas rasite ČIA.

Mūsų tikslas – efektyviai ir greitai grąžinti Jums malonumą šypsotis, kramtyti ir laisvai džiaugtis gyvenimu. Klinikoje dirba profesionaliausių odontologų ir technikų komanda, kuri pasiruošusi visada atsakyti į Jūsų klausimus, ieškoti geriausių sprendimų ir kartu džiaugtis pasiektais rezultatais. Jūsų komfortas mūsų didžiausia laimė.

GMK klinikoje už odontologines paslaugas galite atsiskaityti palankiomis „GF Medlizingo” paslaugomis. Sužinokite daugiau ČIA 

Daugiau informacijos apie dantų protezavimą galime suteikti telefonu +370 686 99300 arba atvykus į GMK kliniką adresu: Savanorių pr. 11E, Vilnius.

  Komentuoti